Awaria samochodu z automatyczną skrzynią biegów – holowanie czy laweta

Z najnowszych badań wynika, że wybiera je 9 na 10 Amerykanów i Kanadyjczyków, a i w Europie Zachodniej bardzo duży odsetek użytkowników rezygnuje z ręcznego wrzucania biegów. Polacy ciągle podchodzą do samochodów z “automatem” ze sporym dystansem, ale z roku na rok i oni coraz bardziej się do nich przekonują. Co jednak, gdy takie auto ulegnie awarii i potrzebna będzie pomoc drogowa? Wystarczy holowanie czy laweta to jednak jedyne wyjście? Wiemy, że ten temat wywołuje wiele kontrowersji, dlatego spieszymy z odpowiedzią!

Holowanie samochodu z automatyczną skrzynią biegów

Zdecydowana większość producentów motoryzacji w ogóle odradza korzystanie z tej formy pomocy drogowej i każe w razie awarii dzwonić po lawetę. Aby się o tym przekonać, wystarczy otworzyć instrukcję obsługi swojego auta. Dlaczego jednak tak jest? Ponieważ pojazdy tego typu z reguły po prostu nie są przystosowane do poruszania się bez uruchomionego silnika. Jeżeli nie zastosujemy się do wytycznych producenta w tej kwestii, musimy liczyć się z możliwością uszkodzenia całej skrzyni, co jak wiadomo potrafi swoje kosztować – nawet do 5000 złotych.

Od każdej reguły są jednak wyjątki. Zanim więc zadzwonimy po pomoc drogową i wezwiemy lawetę, sprawdźmy, czy nasz samochód z automatyczną skrzynią biegów aby na pewno nie został fabrycznie przygotowany do holowania. Możliwe bowiem, że producent wyposażył go w specjalny tryb odłączający skrzynię od kół, wtedy śmiało można podczepiać linę!

Pomoc drogowa bez zbędnego kombinowania – postaw na lawetę

Jeżeli nie masz pod ręką instrukcji obsługi auta, aby sprawdzić, czy holowanie w ogóle jest możliwe, zalecamy wybranie w pełni bezpiecznego rozwiązania. Umieszczenie samochodu z automatyczną skrzynią biegów na lawecie to gwarancja, że Twój pojazd dojedzie do warsztatu bez dodatkowych uszkodzeń.

W niektórych przypadkach dobrą opcją jest też holowanie auta lawetą z wykorzystaniem specjalnego motyla holowniczego. Trzeba jednak pamiętać wówczas o uniesieniu osi napędowej, tak aby koła nie miały kontaktu z jezdnią.

Jeżeli potrzebujesz fachowej, całodobowej pomocy drogowej w okolicach Zgorzelca, na autostradzie A4, bądź po stronie niemieckiej lub czeskiej w pobliżu np. takich miast, jak Drezno czy Berlin, zawsze jesteśmy do Twojej dyspozycji!