Co zrobić podczas wypadku samochodowego?

Posted on

Wypadki oraz kolizje drogowe zdarzają się niemal każdego dnia. Taka sytuacje powodują ogromny stres, tym bardziej, że większość z nas nie wie, co należy zrobić i jakie kroki podjąć, by jak najszybciej rozwiązać problem. W naszym artykule postaramy się wyjaśnić, co należy zrobić, gdy przytrafi się na stłuczka lub kolizja drogowa. Zachęcamy do lektury!

 

Wypadek samochodowy

Warto wiedzieć, jak postąpić w przypadku wypadku samochodowego, a tym samym zaoszczędzić sobie nerwów i uniknąć błędów, które mogą nas sporo kosztować. Postępowanie w nieprawidłowy sposób może spowodować, że zakład ubezpieczeń odmówi nam wypłaty odszkodowania. O czym w szczególności należy pamiętać?

  1. Po pierwsze, jeśli jest taka możliwość powinniśmy usunąć pojazd na pobocze, aby nie utrudniał on ruchu innym pojazdom. Pamiętajmy jednak, że jeśli w wypadku ktoś został ranny nie możemy ruszać pojazdu. Powinniśmy też bezzwłocznie wezwać pomoc. Uczulamy również, że jeśli zdarzy się Wam stłuczka, wysiadając z samochodu, koniecznie wyjmijcie kluczyki – zdarzają się sytuacje, gdy stłuczki są aranżowane przez złodziei.
  2. Koniecznie też pamiętajmy o tym, by w prawidłowy sposób zabezpieczyć miejsce wypadku, a tym samym powiadomić o zdarzeniu innych użytkowników ruchu. Należy włączyć światła awaryjne i w odpowiedniej odległości ustawić trójkąt ostrzegawczy.
  3. Ustalenie sprawcy wypadku to kolejna istotna kwestia. Jeśli kierowcy są zgodni, co do tego, kto jest sprawcą stłuczki, można odstąpić od wzywania policji. W takiej sytuacji obowiązkowo jednak należy spisać odpowiednie oświadczenie. Taki dokument musi zawierać takie informacje jak dane sprawcy wypadku, numer jego polisy, nazwę firmy ubezpieczeniowej, kategorię i numer prawa jazdy. W oświadczeniu powinny znaleźć się również informacje na temat miejsca i godziny zdarzenia oraz szkic sytuacyjny. Dobrze też wykonać kilka zdjęć, które będą stanowić materiał dowodowy. Podpowiadamy, że warto mieć w schowku wzór takiego oświadczenia, w przypadku stłuczki może on okazać się wielka pomocą.
  4. W przypadku, gdy w wypadku nie osób rannych i kierowcy są zgodni, co do tego, po czyjej stronie leży wina, ale zostało popełnione przestępstwo – na przykład któryś z kierowców jest pod wpływem alkoholu, należy wezwać policję.
  5. Jeśli kierowcy nie w stanie porozumieć się, w kwestii winy należy bezzwłocznie wezwać policję. Funkcjonariusze ustalą winnego, zazwyczaj obarczają go mandatem. Podkreślamy jednak, że przybycie policji nie jest w żaden sposób wiążące dla ubezpieczyciela.
  6. Kolejna czynność to powiadomienie ubezpieczyciela sprawcy wypadku – należy zadzwonić na infolinię Towarzystwa Ubezpieczeniowego i podać niezbędne informacje rzeczoznawca przyjedzie na miejsce w ustalone miejsce, sprawdzi, w jaki stopniu uszkodzony jest pojazd i i sporządzi wycenę. Na podstawie kosztorysu ubezpieczyciel ustala kwotę ubezpieczenia.

Stłuczki i kolizje wciąż się zdarzają, warto być przygotowanym na taką ewentualność. Wzór oświadczenia sprawcy to jednak z podstawowych kwestii.

Na koniec pozostaje nam tylko życzyć wszystkim kierowcom, aby na trasach nie spotykały ich żadne problemy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *