Jak przygotować samochód na zimę

Gdy temperatura coraz częściej zaczyna spadać poniżej zera, a nawierzchnie drogowe zapewniają znacznie niższą przyczepność niż jeszcze kilka miesięcy wcześniej, warto upewnić się, że auto będzie w stanie zagwarantować nam odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Jeżeli nie zadbamy np. o wymianę opon, narażamy się na utratę kontroli nad samochodem – a wtedy o wypadek nietrudno i bardzo możliwe, że pomoc drogowa okaże się niezbędna. Na co jeszcze zwrócić uwagę przygotowując samochodów na zimę? Przeczytaj nasz artykuł – powiemy Ci, jak ograniczyć ryzyko niebezpiecznych awarii do minimum, tak aby laweta nie była potrzebna!

Wysoki komfort i bezpieczeństwo jazdy zimą

Przygotowanie samochodu do jazdy w niesprzyjających warunkach, jakie zwykle panują w Polsce od końca listopada, aż do pierwszych dni wiosny, nie polega tylko na zamontowaniu opon zimowych. Eksperci zwracają uwagę na konieczność sprawdzenia stanu technicznego akumulatora (zwłaszcza, jeżeli auto nie jest garażowane), usunięcia wody i oczyszczenia układu paliwowego za pomocą specjalnych dodatków do paliwa (w szczególności w przypadku silników dieslowskich) czy skontrolowania płynów eksploatacyjnych.

Może się bowiem okazać, że jeżeli nie wymienialiśmy płynu chłodniczego lub hamulcowego już od ponad 2 lat, nagle będziemy mieć problem z wyhamowaniem w niebezpiecznej sytuacji albo nie unikniemy drogiej w naprawie awarii chłodnicy. Lepiej więc dmuchać na zimne – często pozwoli nam to uniknąć wzywania pomocy drogowej i korzystania z lawety.

Przygotowanie karoserii i felg samochodowych na zimę

Kolejną ważną czynnością jest zabezpieczenie nadwozia oraz obręczy kół przed korozją – elementy te mocno narażone są na kontakt z solą drogową, co przyspiesza ich korozję. W tym celu należy przeprowadzić konserwację lakieru przy użyciu specjalnego wosku, felgi natomiast warto najpierw dokładnie oczyścić, a później zabezpieczyć jednym z dedykowanych preparatów do obręczy – aluminiowych bądź stalowych.

Przygotowanie samochodu na zimę warto zlecić specjalistom. Najlepszych znajdziesz w naszym warsztacie w Zgorzelcu – gwarantujemy kompleksowe usługi serwisowe, wymianę opon i ich dobór do warunków pogodowych. Specjalizujemy się również w pomocy drogowej i w razie potrzeby możemy wysłać lawetę po Twoje auto – nawet, jeżeli do awarii doszło na autostradzie w Niemczech!