Jak zachować się podczas awarii samochodu na autostradzie

Gdy pojazdy poruszają się z prędkością w granicach 140 km/h, droga hamowania – nawet przy najlepszych warunkach atmosferycznych – może być znacznie dłuższa niż 100 metrów. Jeżeli awaria samochodu dopadnie Cię na autostradzie, tylko od Twojej szybkości reakcji i opanowania zależeć będzie bezpieczeństwo pozostałych uczestników ruchu. W tym artykule powiemy Ci jak krok po kroku zachować się w takiej sytuacji. Mamy oczywiście nadzieję, że zgromadzona tutaj wiedza nie będzie Ci potrzebna w praktyce, ale lepiej dmuchać na zimne – zwłaszcza, gdy stawką jest zdrowie i życie Twoje oraz Twoich bliskich!

Co zrobić przed wezwaniem pomocy drogowej i lawety? Pierwsze czynności podczas awarii samochodu na autostradzie.

Jeżeli mamy taką możliwość, powinniśmy postarać się zjechać na pas awaryjny. Koniecznie należy włączyć światła awaryjne, tak by inni kierowcy wiedzieli, że należy zachować szczególną ostrożność i odpowiednio wcześniej przygotowali się do wyminięcia nas. Dopiero wtedy sprawdzamy czy możemy bezpiecznie opuścić pojazd.

Częstym błędem przy awarii samochodu na autostradzie, który może okazać się tragiczny w skutkach, jest natychmiastowe wysiadanie z pojazdu. Nigdy nie wolno tego robić bez wcześniejszej oceny sytuacji. Dlatego najpierw upewnij się w lusterkach, czy ktoś akurat nie szykuje się do manewru mijania. Pamiętaj jednak, aby nie wysiadać jedynie z telefonem – na zgłoszenie awarii i sprawdzanie, jak szybko przyjedzie pomoc drogowa przyjdzie jeszcze czas! Ubierz więc kamizelkę odblaskową, do ręki weź trójkąt ostrzegawczy i ustaw go 100 m za uszkodzonym pojazdem.

Dopiero po wykonaniu wszystkich tych czynności możesz zadzwonić po pomoc drogową lub lawetę w razie poważniejszej awarii.

Pomoc drogowa w przypadku awarii samochodu na autostradzie – laweta i inne usługi

Wbrew pozorom oferta firm świadczących tego rodzaju usługi obejmuje znacznie więcej świadczeń niż tylko przewiezienie auta na lawecie. Doświadczeni profesjonaliści będą np. w stanie na miejscu naprawić mniej skomplikowane usterki, dowieźć Ci paliwo czy wymienić oponę.

Fachową pomoc drogową i transport samochodów na lawecie zapewniamy zarówno na terenie Dolnego Śląska, w tym m.in. w Zgorzelcu, jak i po niemieckiej stronie – także w okolicach Bautzen i Drezna. Koniecznie zapisz sobie nasz numer w telefonie i wezwij w razie potrzeby!